KAFA – OMILJENI JUTARNJI NAPITAK

Da li kafu treba konzumirati u ranim jutarnjim satima?
Većina ljudi koristi kafu za jutarnje buđenje, i za pripremu za dnevne obaveze. Ali, prema mišljenju naučnika, konzumiranje omiljenog napitka odmah nakon buđenja može imati loš učinak na organizam. Treba da znate : Buđenje je “posao” jednog hormona, zvanog KORTIZOL.

Naime, hormon stresa kortizol se najviše luči ujutru. A upravo taj hormon povećava budnost i koncentraciju, reguliše metabolizam, imunitet i krvni pritisak. Najviši nivo dostiže 30 do 45 minuta nakon što ustanemo iz kreveta, a opada tokom dana.

Stručnjaci savetuju da kafu pijete onda kad vam je nivo kortizola niži. Na primer, ako ustajete oko 7h, onda posegnite za kafom u periodu između 9:30 i 11:30 ujutro.

Dakle, ako konzumirate kafu u trenutku kada je kortizol najviši, možete dodatno povećati nivo ovog hormona, a time i uništiti svoj imunitet i uzrokovati zdravstvene probleme. Najčešće su tegobe povezane sa sistemom za varenje- osećaj kiseline, kardiovaskularni sistem -lupanje srca, preskakanje srca (aritmije), nervni sistem- nervoza, pojačana anksioznost i poremećaj spavanja. Da biste izbegli ozbiljniju nesanicu nemojte piti kafu šest sati pre spavanja.

Koliko kofeina je preporučljivo popiti na dan?

Stručnjaci kažu da je idealna količina 400 miligrama kofeina. To bi bile četiri šolje kafe. Trudnicama i dojiljama se ne preporučuje više od 200 miligrama na dan.

Ali , šta još treba znati? Nije kafa jedini napitak koji sadrži kofein! Kofeina ima i u čajevima, kakau , gaziranim, alkoholnim i energetskim pićima, u raznim poslasticama, kao i u brojnim industrijski prerađenim namirnicama koje svakako ne preporučujem da konzumirate jer sadrže veliku količinu šećera, brojne veštačke supstance, aditive, emulgatore i pojačivače ukusa. Takođe, ovu supstancu farmaceuti često koriste i kao dodatak u mnogim lekovima.

Kao što vidite dozvoljena dnevna doza kofeina može biti lako prekoračena već sa 2 kafe na dan uz druge namirnice koje je sadrže.

U svakom slučaju, ako imate neke nedoumice, obratite se za pomoć.
Nemojte čekati da slabo primetne tegobe počnu ometati vaš svakodnevni život i pređu u hroničnu bolest.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *